Powitanie wpływa na to, jak zostaniemy zapamiętani, często decydując o dalszych losach znajomości. Sposób, w jaki się witamy, świadczy o naszej kulturze i dobrym wychowaniu. W końcu nie od dziś wiadomo, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Co zrobić, by nie popełnić błędu podczas przywitania i uchodzić za osobę z dobrymi manierami? Po przeczytaniu tego wpisu witanie się nie powinno już być dla Ciebie problemem.
Powitanie – savoir-vivre
Również w przypadku napiętych stosunków towarzyskich należy się ukłonić (…).
Odpowiednie powitanie, czyli kto pierwszy powinien się przywitać?
„Osoba wchodząca do lokalu, pokoju lub innego pomieszczenia zamkniętego pierwsza wita spotkane osoby, nawet jeśli jest ich przełożoną. Mężczyzna zawsze pierwszy kłania się kobiecie lecz ona pierwsza wyciąga rękę, do powitania, nie musi też wstawać. Mężczyzna zawsze wstaje witając się z kobietą, także jeśli pracuje przy stole lub za biurkiem w urzędzie. Na ulicy pierwszy kłania się kobiecie, również kiedy idzie on w towarzystwie innej nieznajomej osoby.
Również w przypadku napiętych stosunków towarzyskich należy się ukłonić, a nie oczekiwać na ukłon, dając tym wyraz kurtuazji i wyrobienia towarzyskiego. Zaniechanie tego gestu oznacza, że dążymy do zerwania wszelkich stosunków jakie nas łączyły z daną osobą. Jeśli kogoś spotykamy kilkakrotnie w tym samym dniu, lecz w różnych miejscach, należy także się ukłonić. Nie czynimy tego spotykając kogoś ponownie w tym samym miejscu (np. w biurze, na uczelni itp.).” [C.Ikanowicz, J.W.Piekarski, Protokół dyplomatyczny – dobre obyczaje, 2000].
W kwestii wstawania kobiet zdania są podzielone. W związku z coraz bardziej powszechnym dążeniem do równouprawnienia, wielu znawców etykiety zaczyna przychylać się do tego, by kobiety również wstawały podczas przywitania:
„Kobieta, podobnie jak mężczyzna, wstaje, żeby przywitać się z nowo przybyłymi, niezależnie od płci osoby wchodzącej. Zasada ta obowiązuje na spotkaniach biznesowych i towarzyskich, mniej lub bardziej oficjalnych. Reguła, zgodnie z którą kobieta siedzi, kiedy jest komuś przedstawiana, to już przeżytek. Kobiety i mężczyźni powinni mieć w pracy równy status — kobieta, która nie wstaje podczas powitania, daje innym do zrozumienia, że uważa się za ważniejszą. Takie zachowanie może zostać odebrane raczej jako przejaw arogancji niż chęć podkreślenia własnej pozycji. Świadczy też o braku szacunku dla drugiej osoby.
Kiedy do pokoju wchodzi klient, gość albo przełożony, wstań i wyjdź zza biurka. W ten sposób pokazujesz, że obdarzasz go pełną uwagą i szacunkiem. Wstań też , kiedy wychodzi. Możesz się nie podnosić, gdy do gabinetu przychodzą współpracownicy albo kiedy twój zwierzchnik często do ciebie zagląda.
Na dużych przyjęciach z nowo przybyłymi na stojąco witają się ci, którzy znajdują się najbliżej. Jeśli w restauracji jest ciasno i nie możesz wstać, postaraj się przynajmniej nachylić albo lekko unieść, żeby nie sprawiać wrażenia nieuprzejmego.” [D.Johnson, L.Tyler, Współczesne maniery, czyli jak zachowywać się w drodze na szczyt].
Skąd wywodzi się zwyczaj podawania sobie ręki?
Zwyczaj, związany z podawaniem ręki, pochodzi z dawnych czasów. Wtedy jego celem było udowodnienie, że nie posiada się broni. Dzięki temu między spotkanymi osobami nawiązywała się nić zaufania.
Kto pierwszy powinien wyciągnąć rękę?
Podczas przywitania pierwsza wyciąga rękę osoba starsza do młodszej, kobieta do mężczyzny. Warto mieć na uwadze, że w niektórych krajach, np. w Anglii, zwykle wita się bez podawania rąk.
Zwyczaj, związany z podawaniem ręki, pochodzi z dawnych czasów, kiedy to jeszcze jego celem było udowodnienie, że nie posiada się broni.
Czy należy ściągać rękawiczki i nakrycie głowy?
Jeżeli jest zima to nie ma konieczności ściągania rękawiczek, chyba że są to rękawice narciarskie. Mężczyzna podczas kłaniania się zdejmuje nakrycie głowy. Wyjątkiem jest jednak beret i czapka narciarska, w tym przypadku wystarczające jest pochylenie głowy.
Powitanie gości
Ceremonia, związana z powitaniem uległa uproszczeniu. Nie ma potrzeby, by każdego gościa witać pocałunkiem. Można zarezerwować to powitanie dla dobrych znajomych, całując ich w policzek (najpierw w pracy, potem w lewy). Dobrze, jeśli wspomniany gest zostanie odwzajemniony. W takiej sytuacji nie powinno się już podawać ręki. W każdej innej jest to wskazane. Warto zapamiętać, że najpierw należy przywitać kobiety, potem mężczyzn, uwzględniając, że w pierwszej kolejności wita się osoby najstarsze.
Zdjęcie główne: Irving Penn