Cytaty o pisaniu, które pomogą Ci robić to lepiej.

2 minuty czytania

Opuściła Cię energia do pracy nad książką? Chcesz być zmotywowana jak Stephen King, król mroku, który produkuje treści z prędkością światła? Proszę bardzo. Przedstawiam Ci cytaty o pisaniu, które nieco podniosą Twoje twórcze wibracje.

(Cytaty pochodzą z książki Stevena Kinga pt. “Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika”).

  1. “Najważniejszym moim odkryciem jest to, że pisarz może na samym początku postrzegać jakąś postać w sposób równie błędny, jak czytelnik. Poza tym odkryłem, iż przerwanie pracy nad czymś tylko dlatego, że jest trudne ze względu na emocje bądź wyobraźnię, to kiepski pomysł.”
  2. “Czasami gdy sądzisz, że siedząc przy biurku, przerzucasz łajno, w istocie odwalasz kawał dobrej roboty”.
  3. “Mozolny program czytania i pisania, jaki zalecam – cztery do sześciu godzin dziennie – nie wyda się wcale mozolny, jeśli naprawdę lubicie czytać i pisać i macie talent”.
  4. “Jeżeli nie piszę codziennie, postaci w moim umyśle zaczynają kostnieć – zamiast prawdziwych ludzi zaczynają przypominać twory literackie. Ostrze narracji rdzewieje i stopniowo tracę władzę nad tempem i akcją opowieści”.
  5. “Mimo wszystko jednak uważam, iż pierwsza wersja książki – nawet długiej książki – powinna powstać w nie więcej niż trzy miesiące, czyli w ciągu jednej pory roku. Jeśli trwa to dłużej, to – przynajmniej dla mnie – cała opowieść zaczyna wyglądać obco”.
  6. “Piszcie o tym, o czym chcecie, a potem tchnijcie życie w swą historię i uczyńcie ją czymś wyjątkowym, nasączając ją swą osobistą wiedzą o świecie, przyjaźni, związkach, seksie i pracy – zwłaszcza pracy. Ludzie uwielbiają czytać o pracy. Bóg jeden wie czemu, ale tak jest”.
  7. “Nie wierzę w planowanie z dwóch powodów. Po pierwsze, ponieważ nasze własne życie jest zazwyczaj pozbawione planu, nawet jeśli uwzględni się w tym podejmowane środki ostrożności i dalekosiężne zamiary. Po drugie, bo uważam, iż nie da się pogodzić planowania akcji i spontaniczności prawdziwego tworzenia”.
  8. “Lubię umieszczać grupę postaci (…) w trudnej sytuacji i patrzeć, jak próbują się uwolnić. Moim zadaniem nie jest udzielać im pomocy (…), lecz obserwować, co się stanie, a potem to zapisać”.
  9. “Po co w ogóle przejmować się zakończeniem? Czemu miałbym wszystko kontrolować? Prędzej czy później każda opowieść dokądś nas doprowadzi”.
  10. “Zbyt ubogi opis sprawia, że czytelnik czuje się oszołomiony i zagubiony. Zbyt dokładny grzebie go pod stosem obrazów i szczegółów”.

Cytaty przeczytane? Czas ruszyć do pisania!

A jeśli to wciąż dla Ciebie mało, przeczytaj wpis: “Jak napisać książkę. 12 rad Stephena Kinga”.

Stephen King – biografia dla dociekliwych.

Brak komentarzy jak do tej pory :(