Jak sobie radzić z krytyką twórczości?

4 minuty czytania

Jeżeli jesteś twórcą to zapewne od czasu do czasu, a być może nieustannie, borykasz się z tym, jak tworzyć, nie zważając na opinię innych. Jak sobie radzić z krytyką twórczości, skoro sam nie masz pewności, czy to, co robisz, jest dobre? Myślisz: “Ludzie jeszcze mnie nie docenili. Nie otrzymałem żadnej nagrody. Nie sprzedaję swojej twórczości w tysiącach egzemplarzy, więc nie istnieje żaden dowód na to, że jestem dobry”. Od takiego myślenia jest już krótka droga do tego, by ulegać wszelkim napotkanym opiniom. Te, które są negatywne, zostają z nami na dłużej. Traktują naszą wiarę w siebie tak, jak grad roślinność. Bez litości. Na szczęście istnieją sposoby na to, jak radzić sobie z krytyką. Jeżeli pragniesz być spełnionym artystą, nie masz wyjścia. Powinieneś je przyswoić i wprowadzić w życie. No, chyba, że narzekanie to Twoje hobby nr 1.

Jak sobie radzić z krytyką twórczości? Wskazówki.

Rady powstały w oparciu o książkę J. Cameron pt. “Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę”.

SPIS TREŚCI
Jak radzić sobie z krytyką twórczości? Wskazówki.

  1. Odróżnij krytykę pożyteczną od szkodliwej

    Podstawowa umiejętność, wspierająca radzenie sobie z krytyką dzieła.

  2. Wysłuchaj krytyki do końca

    Dojrzałość a krytyka twórczości.

  3. Zanotuj, co Cię dotknęło

    Zrozumienie bólu.

  4. Zapisz słowa, które wydają Ci się pomocne

    Umiejętność czerpania z krytyki.

  5. Przypomnij sobie jakiś komplement

    `Docenienie siebie – sposób na pozytywne poradzenie sobie z bolesną krytyką.

  6. Zestaw dzisiejszą krytykę z dawnymi ranami

    Znajdowanie analogii między przeszłością i dzisiejszym bólem.

  7. Napisz list do swojego krytyka

    Nauka odróżniania krytyki konstruktywnej od szkodliwej.

  8. Natychmiast zrób coś twórczego!

    Jak sobie radzić z krytyką twórczości? Tworzenie lekarstwem na krytykę.

  9. Każdy etap jest ważny

    Błędy uczą, jak sobie radzić z krytyką twórczości.

1. Odróżnij krytykę pożyteczną od szkodliwej

To bardzo ważne, by umieć odróżnić krytykę, która może Ci pomóc stać się lepszym artystą od tej, mającej na celu ugodzić w Twoją wiarę w siebie. Zachowaj otwarty umysł i bierz od świata to, co Ci sprzyja. Niech nie cierpi Twoja duma, jeżeli usłyszysz radę, która wydaje Ci się cenna. Dzięki niej masz możliwość wspiąć się na kolejny szczebel po drabinie samorozwoju. Rozpoznasz ją. Bądź pewien. Nawet jeśli zechcesz zbuntować się jak dziecko, w głębi serca coś będzie Ci podpowiadać, że to niemądre. Jeśli natomiast po usłyszeniu niepochlebnych słów na temat Twojej twórczości, wyczujesz w niej osobiste tony, będzie niejasna i obraźliwa, weź w dłonie długopis i opisz co czujesz, a potem o niej zapomnij. Szkoda Twojej energii na odnoszenie się do tego. Spożytkuj ją na pracę twórczą, a poczujesz się z siebie dumny i szybko Ci przejdzie.

2. Wysłuchaj krytyki do końca

Posłuchaj, co krytyk ma Ci do powiedzenia. Będziesz mieć to z głowy.

3. Zanotuj, co Cię dotknęło

Zapisz, które myśli i konkretne sformułowania szczególnie Cię dotknęły.

Jak sobie radzić z krytyką twórczości

4. Zapisz słowa, które wydają Ci się pomocne

Zanotuj, które wskazówki wydają Ci się cenne. Zapamiętaj je. Zastanów się, jak kolejnym razem uwzględnić je podczas pracy nad dziełem.

5. Przypomnij sobie jakiś komplement

Artysta to ktoś, kto ma w sobie dużo wewnętrznego dziecka. W chwilach kryzysu pamiętaj o tym, by nie zostawiać go samego. Doceniaj je i dopieszczaj. Przeczytaj pozytywną recenzję albo przypomnij sobie jakiś komplement.

6. Zestaw dzisiejszą krytykę z dawnymi ranami

Często krytyka jest bolesna, bo otwiera stare i niezagojone rany z przeszłości. Dawny żal i wstyd wracają, a Ty znów czujesz się, jak zranione dziecko. Przyjmij to do wiadomości, a potem spójrz na tę krytykę z lotu ptaka. Być może to, co postrzegasz jako ogromny ból w gruncie rzeczy jest małym problemikiem.

7. Napisz list do swojego krytyka i powiedz mu, co myślisz

Nie wysyłaj go. Nie w tym rzecz. Broń w nim swojej pracy, a jeśli opinia była pożyteczna, doceń ją.

8. Natychmiast zrób coś twórczego!

Najlepszym, a być może jedynym lekarstwem na krytykę jest… Twórczość. Nie czekaj. Nie rozmyślaj. Czym prędzej zobowiąż się, że zrobisz coś twórczego. Działaj i wzrastaj. To najlepszy sposób, by poradzić sobie z krytyką.

9. Każdy etap jest ważny

Zapamiętaj. Nawet jeśli Twoja dzisiejsza praca nie jest najlepsza to na pewno nie można nazwać jej niepotrzebną. Błędy są niezbędne na drodze do rozwoju. Jeśli je popełniasz to znak, że coś robisz, a najgorszą rzeczą, jaką może zrobić artysta to nie robić nic w obawie przed krytyką czy niepowodzeniem. Nie nauczysz się, jak sobie radzić z krytyką twórczości, jeśli nie popełnisz kilku gaf.

Jak sobie radzić z krytyką twórczości? Podsumowanie.

Mam nadzieję, że ten post okazał się dla Ciebie pomocny i następnym razem łatwiej będzie Ci poradzić sobie z krytyką. Nie czuj się wyróżniony. Każdy artysta ma z nią do czynienia. To dobra okazja do trenowania siły charakteru. Jeśli opanujesz tę umiejętność, o stokroć łatwiej będzie Ci osiągnąć upragnione cele.

I pamiętaj. “Słowa otwierające duszę są cenniejsze od klejnotów” [Hazrat Inayat Khan].

Pozostając przy temacie twórczości, zachęcam Cię do posłuchania mojej muzyki. Spróbuję zmierzyć się z krytyką. 🙂

Brak komentarzy jak do tej pory :(