Przedwojenne dworki i wille

Dworki i wille sprzed I wojny światowej

Secesja w architekturze polskiej
Na koniec XIX i początek XX wieku w Polsce przypadał styl architektury secesyjnej. W dużym uproszczeniu, secesję w architekturze charakteryzują zaokrąglone okna, zdobienia (z glazury, mozaiki, rzeźby, płaskorzeźby, malarstwo w sieniach i klatkach schodowych), zdobne i zróżnicowane faktury tynku, zainteresowanie kolorem, motywy roślinne (kwiaty, drzewa, krzewy), zwierzęce (ptaki, owady, wiewiórki, żaby, smoki itp.) i detale antropomorficzne (często głowy kobiet lub mężczyzn). Architekci secesyjni lubili eksperymentować z formami, wprowadzać asymetryczne i nieregularne kształty.
Na ziemiach polskich wzory zdobień geometrycznych były odbiciem form, które wypracowano w środowisku wiedeńskim. Jedną z nich był motyw koła z trzema pionowymi liniami. Często spotykano również motyw kwadratu, który wykorzystywano np. w formie szachownicy z małych kwadracików. Zdobienia geometryczne w Polsce były najczęściej mało skomplikowane, oddziałujące za sprawą koloru i faktury.
Bryły dworków i willi miejskich, powstałych na początku XX wieku
W rzeczywistości niewiele budynków w Polsce reprezentuje kwintesencję secesji w architekturze. Oceńcie sami, czy w którymś z poniższych dworków i willi, odnajdujecie jej elementy.
Dworek z 1905 roku
Rybczewice, lubelskie


Dwór z 1905 roku
Charzewo, wielkopolskie
Po II wojnie majątek przejął Skarb Państwa. Później utworzono w nim PGR. We dworze mieściły się mieszkania.



Zdjęcia pochodzą ze strony dipp.info (DWORY I PAŁACE POLSKI)
Dworek z 1908 roku
Żory, śląskie


Dworek z 1911 roku
Adampol, lubelskie


Willa z 1913 roku
Komorów, mazowieckie


Willa z 1908 roku
Puszczykowo, wielkopolskie
Zabytkowy dom z początku XX wieku, który kupiliśmy w sierpniu 2024 roku. Jeśli interesują Cię przedwojenne domy, zajrzyj do zakładki “Nasz stary dom“. Będę tam pisać o remoncie, wystroju wnętrz i… trochę marzyć.


Dwór w stylu polskim z 1914 roku
Wymysły, mazowieckie
Styl polski, wersja willowa.
