Jak napisać wiersz? Wysłuchaj podszeptów duszy

6 minuty czytania

Jak napisać wiersz? Zastanawiałam się, jak to wytłumaczyć. Zawsze przychodziło mi to intuicyjnie. Pojawiało się uczucie, myśl, potem impuls, by przelać to na papier. Czasami inspiracją było osobiste przeżycie, innym razem ktoś mnie zaciekawił (lubię obserwować ludzi w kawiarniach, na ulicach, wszędzie) albo nawiązał rozmowę, która okazała się na tyle ciekawa, że potem długo o niej myślałam, chciałam utrwalić to na papierze. Co z tego wynika? Pisanie wierszy to nie matematyka, choć pewnie można tak do tego podejść. Pytanie, po co?

Poezja to ptak, który usiadł na sercu. Bądź dla niego dobry. Nie odfrunie, póki go nie nakarmisz…

Czas na kilka rad, które być może pomogą Ci zacząć pisać wiersze.

Jak napisać wiersz? Bukiet cennych rad

1. Pisz odręcznie

Kartka papieru, serwetka w kawiarni i ulubiony długopis, ołówek lub pióro. Ręcznie pisze się zupełnie inaczej niż na komputerze. Łatwiej znaleźć połączenie z sercem – kto nie wierzy, ten nie ma w sobie za grosz romantyzmu 🙂

2. O czym właściwie chcesz napisać wiersz? Tematyka

Zastanów się, o czym chcesz napisać. Może to być coś, co Cię inspiruje, porusza, martwi lub powoduje uśmiech (a może nawet wypieki) na twarzy. Temat może być precyzyjny (np. natura, miłość, smutek) lub abstrakcyjny, nienamacalny (np. uczucia, marzenia).

3. Wybierz formę i styl

W pisaniu poezji ważna jest autentyczność. Jeżeli wrzucisz się w ramy, których nie czujesz, polegniesz. Wybierz formę i stylistykę wiersza, która będzie dla Ciebie najbardziej naturalna. Taką, którą po prostu lubisz. Zdecyduj, czy chcesz napisać wiersz rymowany, wolny, klasyczny czy nowoczesny. Wybór formy wpłynie na rytm i strukturę Twojego wiersza, a także wiele powie o tym, kim jesteś.

4. Twoje wiersze to skarbnica myśli i inspiracji

Zapisuj swoje myśli, skojarzenia, zasłyszane rozmowy. Słowa i zdania, które Ci się podobają. Pisz po książkach i gazetach (Nie można? Jak to? Przecież to marzenie każdego twórcy, by być dla kogoś inspiracją!) Nawet w trakcie oglądania filmu miej obok siebie kartkę i długopis. Nigdy nie wiesz, co stanie się dla Ciebie natchnieniem.

Bywaj, bądź obecny tu i teraz, miej w sobie uważność na detale. Od niej do poezji dzieli Cię niewielki krok.

5. Nie czekaj na wyjątkowy dzień

Myślisz i myślisz, jak napisać wiersz? Muszę Cię zmartwić. Marny osiągniesz tym skutek. Zamiast dumać “jak” lub (co gorsza) – wciąż przeglądać w internecie rady (wystarczy jedna), odłóż telefon i spróbuj poczuć. Niech świat szczerze Cię zaciekawi. Nawet jeśli dziś czujesz, że nie interesuje Cię nic i nikt, to lenistwo i kłamstwo umysłu. Przyznaj, nawet nie próbujesz być uważny.

Gdzie teraz jesteś? Może siedzisz na przystanku, przeglądając artykuły w telefonie (w najlepszym wypadku artykuły)? Schowaj go do kieszeni. Zrób dwa głębokie wdechy i rozejrzyj się dookoła. Co mówi do Ciebie tzw. sztuka uliczna? Jak wygląda osoba stojąca tuż obok? Co robi? Co mówi jej spojrzenie? Jakie ma dłonie? Jak myślisz, jakiej słucha muzyki? Co zrobi po powrocie do domu? Wreszcie, co odpowiedziałaby, gdybyś teraz powiedział do niej: mam głupie pytanie, ale czy może orientujesz się, jak napisać wiersz ?

Już wiesz, o czym mówię?

To teraz usiądź do kartki i napisz to, co czujesz, w oparciu o wybrany styl i formę.

6. Język ma znaczenie

Nie, nie mówię o całowaniu. Z drugiej strony poezja to myśli i serce, a zatem intymna relacja z odbiorcą. Z tym, że to czuła i piękna intymność: obnażenie z tajemnic i tego wszystkiego, co tkwi głęboko w nas. Na co dzień nie dzielimy się tym, wiedząc że moglibyśmy być niezrozumiani. A poezja ? Ją czytają nieliczni. Ci, którzy być może zrozumieją i nie ocenią.

Pamiętasz lekcje języka polskiego i niekończące się analizy wierszy ? Wyszukiwanie metafor, porównań? Jeśli nie, to dobry moment, by odświeżyć tę wiedzę. Środki stylistyczne mogą pomóc Ci w oddaniu tego, co czujesz. Nie zrażaj się jeśli nie jesteś romantykiem i bliższa jest Ci poezja Bukowskiego. Gdy powiedzmy chcesz w dobitny sposób przekazać, że w Twoim życiu nie wszystko idzie tak, jak byś chciał, zawsze możesz napisać “Jestem w d…” i uwaga, będzie to metafora (o ile jakimś cudem nie znalazłeś się w niej naprawdę).

Lubię Bukowskiego. Ale Poświatowską kocham. I tak. Miała racje. Zapach róży można odnaleźć w słowie. Zachęcam Cię do takich poszukiwań.

7. Tytuł wiersza

Twój wiersz nie musi mieć tytułu, ale warto go rozważyć. Tytuł może być dosłowny, ale też przekorny. Jest w stanie zmienić sens interpretacyjny. Powiedzmy, że Twój wiersz traktuje o jakimś rodzaju miłości, a tytuł brzmi “Wszystko, czym gardzę”. Przyznaj, zmieni to jego odbiór. Ten sam utwór może nazywać się “O tym, co nigdy nie będzie moje” i okazuje się, że to jednak wiersz o samotności lub braku wiary w siebie albo człowieka ogółem.

8. Nie ustawaj w miłości do poezji

Lub jak kto woli: “Trening czyni mistrza”. Pisz. I jeszcze raz pisz. Spróbuj napisać np. 100 wierszy w ciągu miesiąca. Zauważysz, że Twój styl będzie się zmieniał. Z perspektywy czasu jedne wiersze będą podobać Ci się bardziej, inne mniej. Możliwe, że ta analiza doprowadzi Cię do wniosków, które będą ostateczną odpowiedzią na pytanie: jak napisać wiersz.

Prawdopodobnie stwierdzisz, że najlepsze są te, które były napisane prosto z serducha, bo składnię zawsze można zmienić, metafory dodać, ale ta myśl, przebłysk, uczucie, które sprawiło, że postanowiłeś o czymś napisać, zniknie, zapomnisz o nim.

Utrwal je, póki woła, byś uwolnił je z serca czy głowy i przeniósł na kartkę papieru, zanim uleci w nieznane.

9. Chcesz wiedzieć, jak napisać wiersz? Czytaj

Wnikliwe czytanie wierszy oraz ich analiza pomogą Ci zrozumieć, w czym tkwi jej sedno. Poza tym, im bardziej przyjrzysz się wierszom innych twórców, tym z większą łatwością przyjdzie Ci pisanie własnych wierszy.

Proponuję zadanie: obok każdego przeczytanego wiersza napisz własny. Inspiracją może być tematyka, jedna metafora, słowo, a nawet styl. Nie wahaj się i sięgaj również po twórców, z którymi pozornie nie jest Ci po drodze.

Każdy może Cię czegoś nauczyć lub przynajmniej utwierdzić w przekonaniu o tym, co na pewno nie jest Twoją drogą.

Moja propozycja wierszy do przeczytania na dziś: https://leniweporanki.pl/2024/05/28/oczami-poety-wiersze-adama-zagajewskiego/]

Jak napisać wiersz, pisanie wiersza

Jak napisać wiersz? Podsumowanie

Pisanie wierszy wynika z silnej potrzeby, by przelać swoje odczucia na papier. Jeśli przyszło Ci do głowy, aby to zrobić, prawdopodobnie w Twojej głowie kotłuje się dużo myśli, które szukają ujścia. Całkiem możliwe, że także coś podpowiada Ci, że jesteś w stanie pisać wiersze, że masz do tego predyspozycje. Zapewne tak jest. Nic nie dzieje się bez przyczyny.

Twój pierwszy wiersz

Nadszedł czas, by zacząć pisać. Nie, aby myśleć, kiedy pokażesz je światu. To blokuje, sprawia, że poeta może zacząć pisać to, co mogłoby zaciekawić innych. Nie bez powodu wiele zespołów swoje najlepsze utwory wydało w czasach, gdy jeszcze nikt nie chciał ich słuchać, lecz oni sami mieli światu wiele do wykrzyczenia, wyszeptania, do powiedzenia. Bez względu na konsekwencje.

Powierz się ciszy, ucieknij w świat swoich myśli i wnikliwej obserwacji tego, co dookoła. Opisz, co czujesz, swojego krytyka zostawiając za drzwiami. Przelewaj na papier nawet najdziwniejsze, niedorzeczne pomysły. Jeśli czujesz blokadę nie do przeskoczenia, napisz o tym najpiękniejszy wiersz. To będzie dobry początek. No to już wiesz, jak pisać wiersze.

Brak komentarzy jak do tej pory :(