Nie dramatyzuj, twórz! 12 sposobów na bycie zadowolonym z siebie twórcą

3 minuty czytania

Być zadowolonym z siebie. Tak, to się zdarza, nawet wśród artystów, choć niekiedy wydaje się to niemożliwe! Elizabeth Gilbert w książce “Wielka magia” obala częste przekonanie, jakoby artysta musiał być nieszczęśliwy i zakochany, by tworzyć dobre dzieła, a zatem być zadowolonym z siebie i swojej twórczości. Nie musi też robić kariery, aby czerpać radość z tworzenia. Proponuje za to oddaną, artystyczną współpracę z natchnieniem.

Jak być zadowolonym z siebie i czerpać radość z tworzenia? 12 sposobów na szczęście artysty wg Elizabeth Gilbert

  1. Gdy przyjdzie Ci do głowy pomysł na książkę (lub inne dzieło), przyjmij go z szacunkiem i ciekawością. Nie bój się, nie dramatyzuj — to nie pomoże.
  2. Możesz pozbyć się przeszkód, które stoją Ci na drodze do tworzenia, dzięki przekonaniu, że to, co jest złe dla Ciebie, również wpływa toksycznie na Twoją pracę. Ogranicz alkohol, by mieć jaśniejszy umysł. Zadbaj o dobre relacje, bo te które Ci nie służą, powodują emocjonalne rozproszenie. A to nie sprzyja tworzeniu.
  3. Naucz się cieszyć ze swojej twórczości, niezależnie od tego, czy okaże się ona sukcesem. W najgorszym przypadku będzie cenną lekcją, a może to jest właśnie prawdziwy dar od losu.
  4. Poczucie winy i wstydu, jeśli coś nie pójdzie po naszej myśli, jest efektem manii wielkości i przerośniętego ego. Naprawdę chcesz być kimś takim?
  5. Wspieraj innych twórców. Doceniaj efekty ich pracy, jeśli Ci się podobają. Na rynku starczy miejsca dla wszystkich tych, którzy mają pasję i cieżko pracują.
  6. Niech miarą Twojej wartości będzie zaangażowanie w przedsięwzięcie, a nie tzw. sukces lub porażka.
  7. Czarne myśli należy przeganiać. Wybierz drogę, która jest dla Ciebie najlepsza — terapię, modlitwę lub po prostu pokorę.
  8. Nie niszcz swojego talentu! Nie rezygnuj tylko dlatego, że droga jest wyboista. W życiu przecież nie chodzi o to, by było łatwo.
  9. Uwierz, że nie jesteś ani władcą, ani niewolnikiem natchnienia. Idziecie krok w krok, jak partnerzy. Współpracując, by stworzyć coś cennego.
  10. Twoje życie może być długie, a Ty przez ten cały czas możesz robić to, co kochasz – tworzyć.
  11. Jedni zarabiają dzięki pasji, inni nie, to jednak nie powód, by z niej rezygnować.
  12. Jeżeli nie zawrócisz, u kresu swych dni podziękujesz sobie za fascynujące, wypełnione po brzegi pasją, życie.

Jedynym (prawdopodobnie głównym) sposobem na satysfakcję z pracy, niezależnie od tego, jaki zawód się wykonuje, jest wybranie takiej profesji, która jest naszą pasją. Zdarza się to rzadko. Jeżeli jesteś artystyczną duszą i masz odwagę robić to, co kochasz, znajdujesz się w gronie szczęśliwców. Doceń to i przekłuj balon z napisem “ego”. W przypadku gdy to prawdziwa pasja, oddasz się jej bez reszty, nie zważając na krytykę i oklaski.

A kiedy przestaniesz każdego dnia liczyć zyski i straty, wysoce prawdopodobne, że poczujesz satysfakcję, zadowolenie z siebie, a może nawet, od czasu do czasu, pełnię szczęścia.

/ 12 sposobów na bycie zadowolonym z siebie twórcą /

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *