Jak napisać książkę? 12 rad Stephena Kinga.

4 minuty czytania

Jak napisać książkę i się przy tym nie zestarzeć?

Załóżmy, że masz już pomysł, coś nawet podpowiada Ci, że również talent, a jednak nie możesz ruszyć z miejsca. Może nawet zacząłeś, a jednak regularnie odkładasz pisanie dzieła życia na długie tygodnie. Pełen nadziei, że w końcu pojawi się wena…

Chcesz poczuć dumę ze swojej pracy nad książką? Oto kilka cennych rad Stephena Kinga, jednego z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie, którego początki, podobnie jak Twoje, nie wróżyły wielkiej kariery.

Wskazówki wyodrębniłam z książki: „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika”.

jak napisać książkę

1. Nie szukaj pomysłów, lecz rozpoznawaj je, gdy się zjawią

Dobre pomysły pojawiają się całkiem niespodziewanie. Niekoniecznie są wynikiem ślęczenia w bibliotece lub  podpytywania znajomych, o czym chcieliby przeczytać. One spadają z nieba. Dwie pozornie niezwiązane ze sobą sprawy nagle łączą się, tworząc coś całkiem nowego i wtedy już wiesz, że właśnie o tym chcesz pisać. Przynajmniej do czasu, aż po pierwszych 50 stronach nie zaczniesz powątpiewać. Nie rezygnuj, brnij w to dalej.

2. „Gdy człowiek jest wciąż zbyt młody, by się golić, optymizm to właściwa reakcja na niepowodzenia”

Dodałabym – wiek to stan umysłu. Tego się trzymajmy.

3. Czasami warto kontynuować, nawet jeśli się nie ma ochoty

Zdaniem Kinga, na początkowym etapie pisania książki, pisarz może mylić się co do postaci, tak samo jak czytelnik. Przerywanie pracy, tylko dlatego że coś wydaje Ci się skomplikowane, nie jest dobrym pomysłem. Jak twierdzi król kryminału: „Czasami gdy sądzisz, że siedząc przy biurku przerzucasz łajno, w istocie odwalasz kawał dobrej roboty”.

4. Wyznacz swój rytm pracy

Autor książki „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika” twierdzi, że pierwsza wersja książki, nawet jeżeli jest długa, powinna być skończona w ciągu trzech miesięcy. To jego sposób, by za bardzo nie oddalić się od fabuły i bohaterów. Aby było to możliwe, należy pisać systematycznie, np. 10 stron dziennie.

Łatwo policzyć, że wystarczy 30 dni, by napisać 300 stron! Brzmi naprawdę dobrze.

5. Znajdź swoje miejsce

Twoje biurko stoi na środku pokoju? Celowo ustaw je w kącie. Tym sposobem za każdym razem, gdy za nim usiądziesz, przypomnisz sobie, dlaczego je przestawiłeś. Aby tworzyć sztukę, czasami trzeba żyć na opak.

6. Pisz o tym, co kochasz i za czym tęsknisz

Czy istnieje racjonalny powód, by napisać książkę? To tak jak z czytaniem. Po prostu, pomijając ambitne cele, chciałbyś pokochać tę historię, wsiąknąć w nią bez reszty. Spróbuj napisać o tym, co zajmuje Twoje myśli, do czego jest Ci tęskno. Całkiem możliwe, że znajdzie się odbiorca, który czuje podobnie i nie będzie chciał opuszczać świata Twojej wyobraźni, choćby opisywało go tysiąc stron. Pisanie to nie tylko słowa i styl, to również szczypta magii.

7. Dużo czytaj!

Jeżeli marzysz o tym, by zostać pisarzem, w dwóch kwestiach nie znajdziesz drogi na skróty: musisz dużo pisać i … czytać. Dla przykładu, Stephen King rocznie czyta siedemdziesiąt-osiemdziesiąt książek. Jak wybrać najlepsze? Tym się nie przejmuj, złe książki mogą nauczyć Cię dużo więcej. Każda jest jakąś lekcją. Bądź czujny.

Link do książki „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika”.

8. Nie ulegaj przeświadczeniu, że nie masz czasu

Antony Trollope, autor wielu niezwykle długich powieści, na co dzień pracował w urzędzie pocztowym. Przeszkoda? Nie dla chcącego. Mężczyzna każdego dnia pisał przez dwie i pół godziny przed wyjściem do pracy. Bez wyjątków. Jeżeli czas mijał, gdy był w połowie zdania, pozostawało niedokończone do kolejnego poranka.

9. Zamknij drzwi

Myślisz poważnie o pisaniu? Zakomunikuj to światu. Niech domownicy wiedzą, że na serio podchodzisz do tematu. To ma wiele zalet. Nie będą rozpraszać Cię bieżącymi sprawami, a Twoje drzwi pozostaną zamknięte aż do chwili, gdy nie napiszesz oczekiwanej liczby stron.

10. Wyeliminuj to, co odciąga Twoją uwagę

Zanim ignorowanie tego, co Cię rozprasza wejdzie Ci w nawyk, sam zadbaj o to, by wyeliminować to ze swojego otoczenia. Schowaj telefon, spuść rolety i uciekaj w głąb własnego świata, tam też się dzieje, opisz to!

11. Nie przejmuj się zakończeniem

Jak napisać książkę? Przede wszystkim trzeba trzymać się rytmu pracy, a jednocześnie odpuścić kontrolę. Czy to możliwe? Pozwól książce żyć własnym życiem, szczególnie gdy interesują Cię kryminały. Jeżeli Ty nie potrafisz przewidzieć zakończenia to wysoce prawdopodobne, że czytelnik również będzie miał z tym problem, a przecież o to chodzi. Niech z wypiekami na twarzy przerzuca kolejne kartki.

12. Zacznij słuchać

Wiarygodny dialog to sztuka, która udaje się nielicznym. Zacznij słuchać innych, a będziesz wiedział, jak rozmawiają. Uczestnicz w rozmowach, bądź zaciekawiony, wychwytuj „akcenty, rytmy, dialekt i żargon poszczególnych grup”, a oddalisz się od śmieszności.

Mam nadzieję, że Ci pomogłam. Teraz już wiesz, jak napisać książkę?

Przeczytaj również: „Powitanie, jak robić to dobrze?”

Brak komentarzy jak do tej pory :(